oxinraad.com testsurgearrester yek - نحوه تست سرج ارستر

نحوه تست سرج ارستر : همه محصولات ساخت دست بشر پیش از اینکه به بهره‌برداری برسند مستلزم عبور از سد آزمون‌هایی هستند که توسط طراح، سازنده یا برپادارنده آن‌ها تعریف شده است .

 در همین رابطه پر واضح است که چنانچه محصولات مذکور از تست‌های مورد نظر با سربلندی بیرون نیامده یا در عین حال به کارفرما یا خریداران عرضه شوند، بواسطه عدم خرید یا شکایاتی که به دنبال دارند در وهله اول برای خود طراح و سازنده آن دردسرساز شده و مشکلاتش گریبان خود ایشان را خواهد گرفت .

این در حالیست که با گذر زمان و پدیدار شدن مشکلاتی در بلند مدت این مجموعه از نعمت بازگشت مشتریان خود محروم شده و در نهایت چنانچه کارکرد بد این محصولات خساراتی مالی و جانی به همراه داشته باشد، علاوه بر بار انسانی و اخلاقی آن، پیگیری‌های قانونی از سوی مصرف‌کنندگان مذکور می‌تواند ضربات سهمگینی را به ادامه فعالیت‌های این کسب و کار بزند . در نتیجه اینکه انجام تست‌ و کنترل کیفیت سازوکارهای مختلف در وهله اول به سود خود ارائه دهنده آن بوده و پس از آن به کاربرانش قوت قلب استفاده از محصولی ایده‌آل و پر بازده را می‌دهد .

این توضیحات از این روی بیان شد تا بر روی این نکته تأکید داشته باشیم که صحت و عملکرد صحیح سامانه ‌های ارتينگ ساختمان و نصب صاعقه گير تا چه میزان برای مجموعه اکسین رعد مهم بوده و پس از آن به بررسی نحوه تست سرج ارستر بپردازیم .

نحوه قرارگیری سرج ارستر در تابلوهای برق

oxinraad.com testsurgearrester do - نحوه تست سرج ارستر

زمانی که قصد بررسی نحوه تست سرج ارستر را داریم باید با سازوکار آن آشنا باشیم! این محصول زمانی که در مدار قرار می‌گیرد دارای آنچنان مقاومتیست که عملاً می‌تواند به عنوان یک عایق از آن یاد کرد .

در زمان‌هایی که اضافه ولتاژهای آنی حاصل از صاعقه یا سوئیچینگ به مداری وارد می‌شود، چنانچه چنین واسطه‌ای در تابلو وجود نداشته باشد، این جریان به تخریب تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی می‌انجامد؛ حال اینکه با اضافه شدن سرج ارستر این بار اضافه دفع شده و به سمت زمین هدایت می‌شود .

oxinraad.com testsurgearrester se - نحوه تست سرج ارستر

می‌دانیم که سرج ارسترها به عنوان محصولاتی که نقش یک مقاومت‌ بزرگ را ایفا می‌کنند (و مقاومت کم در برابر جریان‌های آنی از خود نشان می‌دهد) ، قطعاتی هستند که در تابلوهای برق بعد از کلید اصلی و قبل از کلید محافظ جان قرار می‌گیرند. این محصولات عموماً قطعاتی ماژولار هستند، بدین معنا که از دو قطعه قابل جداسازی از یکدیگر تشکیل شده که یکی از آن‌ها پایه و بخش دیگر ماژولی حفاظتیست که به صورت خشابی در جایگاه خود قرار می‌گیرد .

نحوه تست سرج ارستر

در بررسی نحوه تست سرج ارستر ، کارشناسان امر میزان نشتی جریان ارستر را به منظور تشخیص و تخمین میزان بازدهی آن با کمک یک دستگاه مانیتورینگ که در حقیقت میتر جریان نشتی قابل حمل است چک می‌کنند. شاید بتوان مهمترین ویژگی این محصول را امکان نمایش مستقیم مقاومت و جریان نشتی کل دانست . عملکرد این تجهیز در سوئیچ‌گیرهای فوق فشار قوی 765 کیلو ولت بوده و در این میان می‌توان به عملکرد دقیق و ایمن آن اطمینان داشت .

oxinraad.com testsurgearrester chahar - نحوه تست سرج ارستر

در سرج ارسترهای کلاس 2 که قبل از RCD نصب می‌شوند، ولتاژهای سرج با پالس‌های ضربه‌ای 20 کیلو ولتی و به شکل 8/20μs شبیه‌سازی می‌شوند . لازم به ذکر است که برای محافظت از کنترلرهای حساس در این تست، سطح حفاظت کمتر از 1500 ولت در نظر گرفته می‌شود .

 

از سویی دیگر در سرج ارسترهای نوع 3 که به منظور حفاظت محصولات موجود در برابر کوپلینگ القایی و سرج های سوئیچینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند، مدار نیز در کنار بهره‌مندی از مدارات وریستوری بواسطه Y از خطوط L و N حفاظت می‌نماید . در همین رابطه نحوه تست سرج ارستر هم بدین ترتیب است که ضربه‌های تست ترکیبی تا 10 کیلوآمپر و20 کیلوولت به شکل پالس‌های 1.2/50μs و 8/20μs آن را مورد سنجش قرار می‌دهند .

همانند تست گروه قبل، به منظور حفاظت از کنترلرهای حساس، سطح ولتاژ در اینجا هم کمتر ازV 1500  لحاظ می‌شود . به منظور هرچه بهتر انجام شدن این آزمون‌ها بهتر است تا حفاظت و سرج عبوری از همه اتصالات را بررسی کرده و این قطعات به صورت سلسله مراتبی نصب گردند .

 بدیهیست که وقتی هریک از این محصولات در محل مقرر خود نصب شده و پاسخ تست قابل اتکاء است می‌توان دفع این پدیده توسط تجهیزات موجود در مدار را شبیه‌سازی کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.